Tajemnicze domostwo – recenzja

Dawno temu, kiedy świat nie był jeszcze zdominowany przez komputery i Internet, w pewnej prowincji na krańcach miasta, doszło do strasznej zbrodni. Gazety w całym kraju przebijały się wzajemnie w coraz to nowszych wiadomościach w sprawie. Było tak wiele trudnych do rozwiązania zagadek, a sprawca przez długi czas pozostał nieuchwytny. Śledczy zachodzili w głowę, żeby znaleźć winnego i wymierzyć należną karę. W złym czasie, o złej godzinie pojawił się on. Wszystkie poszlaki wskazywały niemalże jednoznacznie na jego winę. Emocje wzięły górę, osądzono go jako winnego i skazano na śmierć. Kiedy wyroku dokonano, w miasteczku zapanował pozorny spokój. Miejsce zbrodni, tajemnicze domostwo, od czasu egzekucji było nawiedzone. Duch starał się przekazać, że to nie on dokonał zbrodni, a winny spokojnie chodzi wśród mieszkańców i drwi z prawa…

tajemnicze domostwo

Takie historie mają to do siebie, że z wypiekami na twarzach słuchają ich zarówno mali jak i duzi. Uwielbiamy wczuwać się w taki klimat, chociaż na chwilę uwierzyć w nadprzyrodzone moce, poczuć przyjemny dreszczyk emocji. Gra Tajemnicze Domostwo, wydaje się idealna do rozwiązywania takich zagadek. Pozwala chociaż na chwilę zanurzyć się w zupełnie inny świat, pełen tajemnic, nierozwiązanych zagadek i dochodzenia.

tajemnicze domostwo tajemnicze domostwo

Co w pudle?

Otwierając pudełko w nasze łapki wpadają:

♣ Plansza kalendarza
♣ 6 planszy śledczych
♣ 84 karty snów
♣ Zestaw kart dla śledczych czyli: 19 kart postaci, 19 kart lokacji i 20 kart przedmiotów
♣ Zestaw kart dla ducha czyli: 19 kart postaci, 19 kart lokacji i 20 kart przedmiotów
♣ 6 żetonów Postępu Śledztwa
♣ 12 pionków Śledczych

Dużo elementów i naprawdę spora ilość kart – wywarły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Jak na Portal przystało, gra wydana bardzo porządnie i nie ma się do czego przyczepć.

tajemnicze domostwo tajemnicze domostwo

Rozgrywka.

Gra polega na tym, aby gracze odgadnęli kto dokonał straszliwej zbrodni sprzed lat. Ich wskazówkami są jedynie sny, czyli karty snów, przekazywane w czasie gry przez ducha, zawsze na początku rundy. Dzięki tym wskazówkom gracze odgadują co było przedmiotem zbrodni, gdzie dokonano morderstwa oraz kto był prawdziwym winnym. Całość podkręca fakt, że karty snów, jak na sny przystało, są bardzo abstrakcyjne. Trzeba domyśleć się, co duch miał na myśli dając nam akurat taką a nie inną kartę. Zabawy jest całkiem sporo, wspólnego kombinowania również. Oczywiście mamy też ograniczenie czasowe w postaci 7 rund (7 dni tygodnia). To dość mało czasu, zwłaszcza gdy gramy na najtrudniejszym poziomie. O co dokładnie chodzi w grze, możecie zobaczyć klikając TUTAJ.

tajemnicze domostwo

Co Splanszowani sobie myślą.

My o grze słyszeliśmy już dawno. Cały czas nie było okazji w nią zagrać. Trudno nam było zebrać większą ekipę, a wariant dla dwojga wydawał nam się lekko pozbawiony sensu. Kiedy w końcu udało nam się do gry dorwać, nie potrafiliśmy się od niej oderwać. Dlaczego? Sami nie wiemy. Czynników jest kilka. Po pierwsze ładne i oryginalne grafiki. Nam bardzo przypadły do gustu. Ich złożoność, abstrakcyjność, liczne kolory i elementy zawarte na kartach tylko podkręcają grę. Po drugie – ciekawa historia i klimat. Możecie wierzyć bądź nie, ale historia Tajemniczego domostwa naprawdę wciąga. Uruchamiamy wyobraźnię i znajdujemy się w prowincji, prowadząc dochodzenie w tajemniczym domostwie. Po trzecie kooperacja. Lubimy tego typu gry. Oczywiście, przyjemnie jest czasami dokopać komuś, rozwalając go na łopatki, ale przyjemnie też czasami grać razem przeciwko grze. O dziwo, nawet wariant gry dla dwóch, był interesujący!
Warto tutaj też wspomnieć, że karty snów oraz zestawy kart dla śledczych i dla ducha można również wykorzystać do grania w alternatywną wersję w dixita. (taka wersja dla oszczędnych i kombinujących).

tajemnicze domostwo

Podsumowanie

Grę zdecydowanie polecamy. Tajemnicze domostwo aktualnie zbiera laury w USA – całkiem słusznie. Gra jest po prost świetna. Na wyróżnienie zasługuje tu zarówno klimat gry, jej grafiki oraz sam pomysł. W grę aż chce się grać. Należy do tych z gatunku proste, łatwe i przyjemne. Zrozumiałe zasady ułatwiają szybkie zrozumienie tego, o co w grze chodzi. Jeżeli szukacie pomysłu na to, jak kogoś wciągnąć w planszówkowy świat, szukacie lekkiej i przyjemnej gry, albo po prosu chcecie mieć kolejny dobry growy tytuł w kolekcji, to zdecydowanie polecamy Tajemnicze domostwo.

tajemnicze domostwo

SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

Za udostępnienie wersji demonstracyjnej gry dziękujemy sklepowi Graki.