Tajemnice srebrnego miasta czyli przygody w podziemiu

Promować miasto można na 1000 różnych sposobów. Można organizować koncerty, można odnawiać zabytki, można przyciągać parkami rozrywki, można również wydać limitowaną edycję gry planszowej!  Bytom za sprawą uczniów szkoły podstawowej numer 4 wzbogacił się o takie wydanie. A nam, Splanszowanym, dane jest zrecenzować bytomskie „Tajemnice Srebrnego Miasta”.

tajemnice srebrnego miasta

Prawdziwie bytomska gra – musimy w to zagrać!

Gdy tylko trafiła do nas informacja, że powstały „Tajemnice srebrnego miasta” od razu chcieliśmy w nią zagrać. Po pierwsze ciekawy pomysł fabuły, po drugie fajny sposób na promocję miasta, po trzecie gra jest bytomska no a Bytom jest nam bliski. Tu  słówko prywaty i podziękowania dla Biura Promocji Bytomia, które to udostępniło nam grę do recenzji.

Słówko o tym jak „Tajemnice srebrnego miasta” powstawały

Jak już wcześnie wspominaliśmy grę stworzyli uczniowie szkoły podstawowej numer 4 przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły IV LO „SIKORAK”. Przyjemną dla oka grafikę gry stworzyły panie : Kinga Bożkiewicz(uczennica IV LO im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu) oraz pani Martyna Janik. Twórcom serdecznie gratulujemy pomysłu no i zawziętości w realizacji – było warto! Więcej takich gier poprosimy!

Okazja powstania gry taż jest niebanalna, bo urodziny 760 miasta Bytom.

Co w pudełku?

Kiedy w nasze łapki trafiło dość skromne pudełko z ładnymi grafikami, nie spodziewaliśmy się niczego co by nas zaskoczyło. Pamiętajcie! Nigdy, ale to nigdy nie oceniajcie gry po pudełku. Kiedy tylko zobaczyliśmy styl wykonania gry, byliśmy naprawdę pod dużym wrażeniem. Wszystkie elementy wykonane z drewna, z ładnymi i co ważne dopasowanymi grafikami zdecydowanie przewyższają standard kartoników z nadrukami. Twórcy gry zadbali o to, żeby gra się szybko nie zniszczyła, dobrze się prezentowała i była funkcjonalna.

tajemnice srebrnego miasta

Tajemnice Srebrnego Miasta zawierają:

♣ Planszę złożoną z 4 oddzielnych części, dobrze przylegającymi do stołu ( a wszyscy gracze wiedzą, jak bardzo potrafi być uciążliwa odstając plansza)

♣ 80 dobrze dopasowanych kafelków podziemi

♣ 9cio częściową świecę, która odmierza czas gry

♣ 4 figurki bohaterów – poręczne i funkcjonalne. Nic się nie przewraca, nie myli.

♣ 1 figurka ducha Szarleja

♣ 4 kości akcji – duże, z ładnymi symbolami

♣ 4 karty saszetek dla każdego z graczy

♣ 44 żetony skarbów

♣ 18 żetonów świetlika

♣ instrukcja obsługi

O czym gra?

Zaczynając rozgrywkę przenosimy się w czasie o jakieś 760 lat, kiedy to gwarkowie w podziemiach wydobywali kruszec. Czterech bohaterów gry odkrywa wejście i poznaje tajemnice srebrnego miasta, pełnego bogactw. Oczywiście poszukiwanie skarbów utrudnia Szarlej czyli zły duch podziemi. Krążąc po podziemnych korytarzach tylko czycha na bogactwa naszych bohaterów. Sprzymierzeńcem naszej czwórki jest dobry duszek – Świetlik. Jeżeli gracz spełni kilka wymogów, Świetlik może pomóc w pozyskaniu bogactw.

tajemnice srebrnego miasta tajemnice srebrnego miasta

Samą grę rozpoczynamy już od układania planszy gry. Każdy z graczy dokładając swoje kafelki tworzy unikalną dla rozgrywki planszę. Czas gry odmierza nam drewniana świeca, a po każdej turze znika kolejna z jej części. Po ułożeniu planszy znika pierwsza część świecy i zaczyna się prawdziwa rozgrywka. Gracz rzuca kośćmi i w zależności od wyrzuconych symboli wykonuje akcje w grze. Celem jest to aby bohater, którym gramy, zdobył jak największą ilość skarbów bez względu na utrudnienia spowodowane akcjami innych graczy.

tajemnice srebrnego miasta tajemnice srebrnego miasta

Jak wrażenia?

Tajemnice Srebrnego Miasta w pierwszych chwilach wywołały u nas tak zwany efekt WOW. Świetne wykonanie, niebanalna okazja wydania, nietypowi twórcy gry. To wszystko przemawia na olbrzymi plus! Plansza, która jest zawsze inna dla każdej z rozgrywek, z pewnością zapobiega szybkiemu znudzeniu się gry. Trudno doszukać się większych minusów biorąc pod uwagę fakt, że gra nie jest dla celów zarobkowych. My mieliśmy jedynie mały problem z pojęciem reguł gry, chociaż z pewnością jest to tylko kwestia nabrania doświadczenia.

Dodatkowym atutem zdecydowanie jest również to, że „Tajemnice srebrnego miasta” nawiązują do interesującej historii Bytomia. Twórcy gry pokazują nam jak ważnym, bogatym i pięknym miastem był Bytom.

Podsumowując – jeżeli będziecie mieli okazję zagrać to nie wahajcie się ani chwili.

SPLANSZOWANI RECOMMENDED® 

tajemnice srebrnego miasta