Sztuka Wojny

Sztuka wojny to literacki tytuł wręcz kultowy. Wielu ludzi uznaje książkę za pewnego rodzaju sakrum zawierające ponadczasowe prawdy i mądrości o życiu i nie tylko. Pewnie wielu z planszówkowych fanów doskonale zna ten inspirujący tytuł. Jakby na to nie patrzeć – planowanie oraz obmyślanie strategii to w planszówkach chleb powszedni. Jakiś czas temu wydawnictwo Foxgames wydało swoją wersję Sztuki wojny. O tym jak wyszła próba „splanszówkowania” Sztuki wojny – dzisiaj na Splanszowanym  blogu.

Sztuka Wojny

Co w wojennym wyposażeniu

Pudełko niewielkich rozmiarów lecz skrywające wiele komponentów. Grafiki w pełni oddają klimat i pozwalają na wczucie się w grę. Do tego figurki – czy kiedyś pisaliśmy, że uwielbiamy gdy do gry dodane są figurki? Tu są i to w dodatku żołnierzyków jest kilka różnych rodzajów – taki mały szczegół a cieszy. Na mały minus wskaźniki punktowe. Cierpliwość Ł. przy składaniu została wystawiona na próbę. Lekko zbyt gruba tektura skutecznie utrudnia złożenie całości. Poza tym wszystko na plus. To tylko mały szczegół, którym zbytnio się nie przejmuj, bo gra nadrobi mechaniką.

Sztuka Wojny

W pudełku znajdziesz

  • 40 kard akcji
  • 10 kard generałów
  • 5 kart wydarzeń
  • Po 21 figurek oddziałów wojska dla 2 graczy
  • 1 znacznik rund
  • 1 znacznik punktów
  • 10 wskaźników punktów
  • Plansza
  • Instrukcja

Zaczynamy wojnę

Sztuka Wojny

Przygotowanie do gry zajmie chwilę. Gra nie jest bardzo wymagająca. Wystarczy kawałek równej przestrzeni, chętny do pojedynku przeciwnik i około 30 minut. Rozłóż planszę, podziel oddziały wojska. Na około planszy rozłóż wskaźniki punktów prowincji i naszykuj karty. Gra gotowa do użycia – szybko prawda?
Gra nie jest skomplikowana pod względem reguł. Nie zmienia to faktu, że mózg pod czaszką aż się gotuje pod wpływem intensywnego myślenia. Twoim celem w grze, jest podbicie terenów i utrzymanie przewagi. Walczymy kartami. Wartości kart podstawowej talii to od 1 do 6. Poza tym są jeszcze karty specjalne np. +1 lub -1, które dodadzą zawszę o jedną więcej lub mniej siły od przeciwnika. Mądrze zagrane ocalają skórę, a mała pomyłka może zaowocować spektakularną przegraną.
Z talii bierzemy na rękę karty. Następnie przydzielamy w tajemnicy odpowiednie karty do poszczególnych prowincji. Na kartach znajduje się wartość oraz ich siła. Wartości porównaj z przeciwnikiem – osoba o silniejszej karcie wygrywa. Zwycięzca może umieścić swoje wojska w prowincji. Umieszcza dokładnie tyle żołnierzy, ile wynosiła przewaga w kartach. Przy pierwszych pojedynkach liczba dostępnych oddziałów kurczyła się w zastraszającym tempie. Następnie podliczamy punkty i toczymy pojedynek do czasu gdy albo nie skończą się regulaminowe 3 rudny punktowe lub do czasu kiedy przeciwnik nie rozłoży Cię na łopatki.

Sztuka Wojny Sztuka Wojny

Bitewne wrażenia

Chociaż sam mechanizm jest prosty, gra jest bardzo skomplikowana i wymaga bardzo intensywnego myślenia. Nawet drobna decyzja (np. o stronie od której zaczniemy liczyć punkty), potrafi zaważyć na wygranej lub przegranej. Gra z pozoru mała i niepozorna. Pozory mylą! Sztuka wojny to zdecydowanie gra, która przypadła nam do gustu. Nazywamy ją małą wielką grą. Patrząc na inne strategiczne gry planszowe ta faktycznie jest gabarytowo „mała”. Krótka instrukcja oraz kompaktowe rozmiary. Mechanicznie jest bezapelacyjnie wielka. Sprawia że człowiek traci poczucie czasu, a zaczyna myśleć jak starochiński dowódca armii. Tak mijają minuty, a Ty będziesz żonglować oddziałami, by zdominować przeciwnika i przejąć jego ziemie. Nie wątpliwie gra ma klimat. Zasady są proste i przyjemne. Cały urok to wytężanie umysłu i analizowanie wszystkich możliwych dróg ku zwycięstwu, bo sytuacja na planszy wiecznie się zmienia. Każdy fan strategii znajdzie w tej grze coś dla siebie. Tytuł jest na tyle lekki, że można go śmiało polecić również początkującym planszówkowiczom. Zdecydowanie Recommended!

Sztuka Wojny

 

SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

Za grę przekazaną do recenzji dziękujemy wydawnictwu FoxGames

Sztuka Wojny Sztuka Wojny Sztuka Wojny Sztuka Wojny Sztuka Wojny Sztuka Wojny

Sztuka Wojny