Światowy Konflikt

Dziś na nasz stół zagościł Światowy Konflikt wydawnictwa Fox Games, gra karciana w której wcielić się możesz w role najbardziej wpływowych ludzi tego świata. I jak to w polityce bywa, możesz kłamać, kłamać, kłamać i jeszcze raz kłamać, aż Ci się noga nie powinie…

Światowy konflikt

Co pudło kryje.

Kompaktowe pudełko zawiera:

♠  18 kart wpływów (po 3 szt. z 6 rodzajów)

♠  6 kart pieniędzy

♠  6 arkuszy pomocy

♠  6 znaczników

Samo wnętrze pudełka przedstawia Obamę i Putina za jego plecami. Stylistyka kart jest bardzo udana i wykonana ciekawą kreską. W pełni oddaje klimat tematyki gry.

Światowy konflikt

Jak grać.

Celem gry jest zdobycie władzy. Poprzez posiadane wpływy eliminujemy innych graczy. W tym celu będziemy musieli blefować, a nawet bardzo dużo blefować. Każdy gracz dostaje dwie karty wpływów, karty nie są jawne dla innych graczy. Budżet na start to po $2 000 000. I tak o to na początku tury gracz decyduje jaką akcje wykonać. Do wyboru jest 9 akcji, z czego 3 nie są na kartach.

Światowy konflikt

W swojej turze możemy zdecydować, że zagrywamy USA. Jak to USA ma w zwyczaju drukuje sobie pieniądze na potęgę i nasze konto jest zasilone o dodatkowy $1 000 000. Tej akcji w żaden sposób nie można zablokować. Można też zdecydować się na bycie lokalnym biznesmenem i zyskać $2 000 000. Tu istnieje jednak ryzyko, że ktoś zadzwoni do Putina, i uprzejmie donosząc – zablokuje nam tą akcje. W tym miejscu ujawnia się cały sens gry. Trzeba grać tym czego nie mamy, by ugrać dużo. Zawsze jest ryzyko dekonspiracji – co dodaje dodatkowego smaczku. Jeżeli ktoś z graczy podejrzewa, że posiadany telefon do Putina to wielka ściema – może nas sprawdzić. Jeśli faktycznie nie mamy kart Rosji, tracimy jedną z naszych kart i tym samym zbliżając się do spektakularnej porażki. Jeśli jednak posiadamy, odkrywamy ją. Wtedy to przeciwnik traci kartę zbliżając się do klęski, a my dobieramy nową.
Kolejną ciekawą akcją jest Afera. Afera kosztuje nas aż $7 000 000 i sprawia, że wybrany gracz traci jeden z wpływów. Akcja ta nie jest obowiązkowa, ale jeśli posiadamy $10 000 000 i więcej, to musimy ją wykonać.

Światowy konflikt

Z akcji dostępnych na kartach, mamy do dyspozycji:

Rosja – dostajemy $3 000 000, a inna karta tego nie blokuje,

Protest – płacimy $3 000 000, wybieramy gracza który traci wpływ. Jednak tutaj Angela Merkel (UE)  może na nas pokiwać palcem i zablokować akcje.

TV – gracz może wymienić 2 karty.

ONZ – gracz może wymienić 1 kartę albo zażądać pokazania tylko jemu karty z ręki innego gracza.

Warto dodać, że na początku gry wybieramy wariant, gra z mediami lub z ONZ.

TV/ONZ nie da się zablokować, za to te kart potrafią blokować akcje policji.

Policja – wysyłamy chłopaków z gumowymi pałkami i łupią innego gracza na $ 2 000 000.

UE – Służy tylko do blokowania protestu.

Światowy konflikt

Akcji do wyboru jest całkiem sporo. Tylko od naszych zdolności blefowania zależy jak daleko zajdziemy z władzą. Rozgrywka charakteryzuje się tym, że im więcej graczy tym lepiej. Minusem może być stopniowe odpadanie kolejnych graczy przez co finał nie jest już aż tak interesujący. Mamy wtedy odkrytą większość kart i można się domyślać co kto posiada. Mamy mniejsze pole do blefu, lub gracze po prostu zbierają dolary na rozpętanie afery. W tym miejscu gra trochę kuleje.

Podsumowując. Świetna gra imprezowa o tematyce blefu. Szybka, nieskomplikowana i bardzo emocjonująca w pierwszych fazach gry. Ponadto jest dobrze zbilansowana, podręczna i mobilna. Gra wymaga również skupienia pomimo prostych zasad. Jeśli więc chcesz się poczuć jak Putin, czy Merkel, a może wolisz na kogoś nasłać Policję i dojść do władzy po trupach, to Światowy Konflikt jest zdecydowanie dla ciebie!

SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

Światowy konflikt

 

P.S Przypominamy o trwającym konkursie „Z grą w plenerze”. Więcej szczegółów na http://splanszowani.pl/konkurs/

Światowy konflikt