Reglamentacja: Gra na kartki

Po sukcesie Kolejki i dodatku Ogonek, Instytut Pamięci Narodowej wydaje nową grę o tematyce PRL. W Reglamentacja: Gra na kartki, przenosimy się do trudnych czasów, dokładnie w rok 1983. Niestety towaru na półkach było mało, a przydział często nie odpowiadał aktualnym potrzebom. Jak na złość, sąsiad w kolejce ma to co my potrzebujemy. Nie pozostaje nic innego jak wymienić się kartkami.

reglamentacja

źródło fot. ipn.gov.pl

Jaki jest cel gry?

Jak wspomniałem we wstępie, przenosimy się do czasów PRL. Życie się toczy swoim tempem, a nas czeka zapowiedziana wizyta. Czy to kierownik na obiedzie, spotkanie z przyjaciółkami, czy wizyta teściowej. Każda karta wizyty zawiera listę kategorii produktów, która należy zdobyć i to jest nasz cel. Nie pozostaje nic innego jak ustawienie się w kolejce. Poza nami, w kolejce ustawia się również Spekulant (nie jest sterowany przez konkretnego gracza). Można ze Spekulantem handlować, a ten gdy stanie na początku kolejki zabierze jedną z kart zakupów. Odbywa się to losowo po rzuceniu kostką.

reglamentacjareglamentacja

źródło fot. ipn.gov.pl / pamiec.pl

Nie o samo stanie tutaj chodzi.

Ciekawą rzeczą jest, że wymiana kart nie wychodzi od gracza, który stoi na początku kolejki, ale od tego kto posiada bączka. Gracz zakręca bączkiem i ma on czas na wymianę kart, do czasu aż przestanie się kręcić. Nadaje to rozgrywce dynamizmu i wiele zależy od umiejętnego zakręcenia. Mechanizm ten skutecznie wprowadza ograniczenia czasowe co do negocjacji i wymiany kart.

reglamentacjareglamentacja

źródło fot. ipn.gov.pl / pamiec.pl

 

Reglamentacja: Gra na kartki – podsumowanie

Jest to głównie gra imprezowa, gdzie gracze wymieniają się, negocjują i próbują ustawiać się jak najbliżej lady. Stylistycznie utrzymana w klimacie PRL co nadaje jej odpowiedniej atmosfery. Same kartki są dokładną kopią tych z 1983r. Gry od IPN mają nie tylko charakter rozrywkowy ale też edukacyjny. Młodsi gracze mogą spróbować się wczuć w tamte czasy, a ułatwiają im to 136-stronicowe ilustrowane opracowanie historyczne.

Gra będzie mieć premierę 17 listopada 2014. Miejsce premiery jest również interesujące, odbędzie się w Uniwersamie „Grochów” w Warszawie – protoplaście obecnych hipermarketów. W programie premiery znajduje się wykład dyrektora BEP IPN dr Andrzeja Zawistowskiego, zwiedzanie Uniwersama oraz spotkanie z pracownikami pamiętającymi tamte czasy.

W nasze ręce gra jeszcze nie wpadła ale czekamy na jej premierę! Widać kilka podobieństw do legendarnej już Kolejki mamy jednak cichą nadzieję, że nie będzie to udoskonalona wersja poprzedniej gry z nową oprawą graficzną.

reglamentacja

źródło fot. ipn.gov.pl

Wszelkie zdjęcia pochodzą ze strony ipn.gov.pl i pamiec.pl