Smok u Splanszowanych – recenzja Drako

Świat podbija nowa część Hobbita. Mamy dla Was grę niemalże idealnie dopasowaną do tej tematyki. Poznaliśmy ją kilka dobrych tygodni temu. Na bytomskim Beboku szukaliśmy czegoś nowego, prostego i przyjemnego do zagrania. Wtedy w nasze łapki wpadł on. W zasadzie to nawet oni – trzy krasnoludy no i smok. W ten sposób staliśmy się wiernymi fanami gry Drako.

drako

O grze

Na początku do gry podeszliśmy z rezerwą. Krasnoludy, smoki i gry tego typu to raczej nie nasza mocna strona. Nic nam nie szkodziło chociaż spróbować zagrać – najwyżej odłożymy na miejsce i wypożyczymy coś nowego. Tym sposobem wzięłam pudełko, otwarłam je i zobaczyłam:

♠ instrukcję obsługi

♠ planszę

♠ 38 kart krasnoludów

♠ 38 kart smoka

♠ kartę postaci dla krasnoludów

♠ kartę postaci dla smoka

♠ 25 znaczników obrażeń

♠ 1 znacznik blokady (sieci)

♠ 1 znacznik furii

♠ 4 figurki postaci

Trzeba przyznać, że gra podbiła nasze serca właśnie dzięki tym ostatnim. Cztery figurki i to nie jakieś tam kawałki drewienek, a trzy krasnoludy – każdy inny no i oczywiście czerwony bohater gry – smok Drako. Figurki wykonane z dbałością o szczegóły, stabilne, nie łatwe do przewrócenia, odporne na zniszczenia, po prostu ładne i troszkę gadżeciarskie.

drako drako

Drako początki – jak w to się gra?

Kolejnym plusem jest instrukcja dołączona do gry. Nie mieliśmy żadnego problemu z opanowaniem reguł gry i błyskawicznie zaczęliśmy grać.

Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy. Każdy z nich wybiera postać, którą chce grać (smok lub drużyna 3 krasnoludów). Stawiamy figurkę smoka na środku planszy, krasnoludy go otaczają. Zaczyna się polowanie. To kto zginie w tej grze, zależy już tylko od Was (i od Waszego szczęścia). Gracze mają do dyspozycji 38 kart, za pomocą których atakują przeciwnika. Rozpoczynamy z 4 kartami w ręce. Jedna tura dla gracza to dwie akcje czyli do wyboru:

♦dobranie 4 nowych kart do kart na ręce

♦użycie 1 z kart z ręki do ataku i dobranie 2 nowych

♦użycie 2 wybranych kart z ręki do ataku.

I tak gra się toczy dopóki albo krasnoludy nie ubiją smoka lub smok nie wykończy wszystkich krasnoludów. Oczywiście pod wpływem obrażeń nasi bohaterowie słabną np. smok traci umiejętność latania czy ziania ogniem.

drako drako

Plusy i minusy – chwila jakie minusy!

Zapewniamy, że gdy wciągniecie się w ten świat, gra staje się genialna. Błyskawicznie opanujecie zasady gry no i zaczniecie prawdziwą bitkę. Na kolejną zaletę wpływa fakt, że gra się naprawdę szybko, choć trzeba przyznać trudno skończyć na jednej rozgrywce. Bardzo ładnie wykonana, z figurkami, które nadają dodatkowy klimat grze sprawiają, że trudno się do czegoś przyczepić.

Jeżeli musielibyśmy doszukać się jakiegoś minusa w grze to znaleźliśmy jeden – jeżeli karta Ci nie idzie to zapomnij o wygranej. Ale tak to już bywa z elementami losowymi w grze i nie ma co na nie zbytnio marudzić. Można pocieszyć się tym, że kto nie ma szczęścia w grze ten ma szczęście gdzie indziej ;) .

drako drako

Podsumowanie

Obydwoje staliśmy się wiernymi fanami Drako. Może magią są figurki, może proste zasady, które przyswoiliśmy migiem, może po prostu całość świata gry. Jedno jest pewne – nawet jeżeli nie jesteście zapalonymi fanami świata krasnoludów i smoków – musicie spróbować zagrać w Drako. Gra stanowi idealne rozwiązanie jeżeli mamy ochotę na szybką, nie za trudną rozgrywkę a jednocześnie mamy ochotę troszeczkę ruszyć głową – bo przecież trzeba wymyślić jakąś strategię. My z całego serca no i z czystym sumieniem możemy stwierdzić że:

SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

drako