„Mafia” bez tajemnic

Wcześniej andrzejki, teraz mikołajki, a już za chwilkę Sylwester i karnawał. Zbliża się czas, kiedy będzie cała masa okazji na małe domówki lub po prostu zwykłe spotkania z przyjaciółmi. Na różnego tego typu imprezy, już obowiązkiem Splanszowanych stało się dostarczenie jakiejś fajnej gry, która to w chwili nudy podtrzyma dobrą zabawę. Gdy Twister, Jenga i pokrewne już się nieco znudziły, w łapki żądne gier wpadła Mafia

mafia

O czym ta Mafia?

Pisząc o Mafii, nie mamy tu na myśli popularnej w świecie zabawy, do której aby grać potrzeba kilku osób, kawałek papieru, coś do pisania no i olbrzymi zasób wyobraźni. Mafia, czyli gra wydana przez wydawnictwo Granna bardzo nawiązująca do tej tradycyjnej. W czasie rozgrywki, gracze wcielają się w role policjantów, mafiosów i agenta. Zadaniem policjantów jest odgadnięcie i wyeliminowanie z gry mafii.

mafia

Co w pudełku?

W pudełku znajdziemy karty i żetony z fajnymi grafikami. Olbrzymim plusem Mafii jest oprawa graficzna. Nam przypadła bardzo do gustu. Dokładnie :

♠ 21 żetonów – 1 Agent, 15 Policjantów no i 5 mafiozów

♠30 kart

♠Instrukcja

mafia

Jak się gra?

Rozgrywka jest dość prosta. Gracze losują żetony i poznają jakie role będą odgrywać. Oczywiście nikt nie może zdradzić swojej tożsamości. Losują również kartę akcji, która może lecz nie musi nieść ze sobą jakąś akcję. Grę rozpoczynamy od tego że miasto zasypia (wszyscy zamykają oczy). Po jasny komunikacie mistrza gry budzi się agent. Agent może poznać tożsamość graczy – jeden gracz na turę. Następnie agent zasypia, budzi się mafia i wspólnie (komunikując się bez słów) wybierają kogo wyeliminować z gry. W następnym etapie budzą się wszyscy, osoba wyeliminowana odpada z gry, a wszyscy pozostali gracze typują kto jest z mafii. Zasady są bliźniacze jak w tej tradycyjnej wersji. Różnicę stanowią karty . Dają one możliwość obrony przed wyeliminowaniem, zmiany tożsamości gracza itp.

mafia

Wrażenia

Wrażenia po tej grze mamy dość mieszane. Owszem ma kilka plusów ale…

Zaczniemy jednak od zalet gry. Jest ładnie oprawiona graficznie. Instrukcja napisana w sposób jasny i klarowny. Jest kilka wariantów gry – dla większej i mniejszej ilości graczy, bardziej lub mniej zaawansowanych, oraz opcja dla młodszych dzieci.Ponieważ można w nią grać aż w 22 osoby jest świetnym sposobem na integrację w grupie!

Wszystko niby dobrze ale jednak jest pewno ale. Jeżeli ktoś przedtem grał w wersję tradycyjną pewnie już wie, o co może nam chodzić. Zasady gry są bardzo podobne, a dodatkowo wersja tradycyjna daje nam możliwość dowolnego kształtowania świata gry w zależności od naszej kreatywności, widzi mi się ,no i wyobraźni. Kolejnym bardzo dużym dla nas minusem zdecydowanie jest to, że elementy gry łatwo pogubić. Gra ma charakter imprezowy. Tam nie łatwo o to, że ktoś zapomni wyjąć żeton z kieszeni, poleje niechcący czymś kartę itp. Gra bez odpowiedniego zabezpieczenia, bardzo szybko może się zniszczyć i zdekompletować.

mafia

Kupić czy nie kupić oto jest pytanie?

Drogi czytelniku, jeżeli nie znasz tradycyjnej wersji mafii, nie chce Ci się kombinować nad postaciami, chcesz jasne reguły gry – to gra Cię w pełni usatysfakcjonuje. Jeżeli zaś tak jak my, poznałeś już mafię, znasz inne postaci w grze lubisz odrobinę improwizacji to wybór pozostawiamy już Tobie. I jeszcze ważna rzecz – w obu wersjach gry niezbędny jest dobry mistrz gry – bez tego ani rusz ;)

mafia