W WIELKANOCNYM KLIMACIE – LISEK CHYTRUSEK

Latające kury, polujący lis i jeżdżące jajka… Brzmi abstrakcyjnie? Nam też się tak wydawało, ale szybko zmieniliśmy zdanie. Spokojnie, jeszcze nie powariowaliśmy do końca (przynajmniej nikt nam tego jeszcze nie udowodnił). To tylko skrócony opis gry od wydawnictwa Granna – Lisek chytrusek. Tytuł świetnie wpisuje się w wielkanocny nastrój. Zapraszamy na naszą recenzję.

lisek chytrusek

Skład

Gra mocno odbiega od planszówkowego standardu, do którego przywykliśmy. Pionków, kart, planszy, kostek w tej grze nie znajdziesz na pewno. A co ciekawego znajduje się w tym wielkim pudle? Już wymieniamy:

♦ 2 beczki
♦ 8 połówek jajek
♦ 4 części płotu
♦ 2 tekturowe kury
♦ 1 tekturowy Lisek Chytrusek
♦ mechaniczna szyna
♦ instrukcja

Wesołe i ładne grafiki, oraz to, jak gra się prezentuje – zdecydowanie przypadły nam do gustu.

lisek chytrusek

Przechytrzyć lisa

Aby rozpocząć potrzebujesz duży kawałek równej wolnej przestrzeni. Może być to duży stół lub kawałek podłogi (raczej bez dywanu). Musi być równo i gładko, inaczej gra nie będzie działać jak powinna. Rozłożenie gry zajmie krótką chwilę. Trzeba poskładać wszystkie plastikowe elementy. Do uruchomienia potrzebne będą też dwie baterie AAA (nie dołączone do zestawu niestety). Samo składanie elementów nie powinno przysporzyć kłopotu i długiej rozkminki (tak jak to bywa w składaniu mebli ze znanej skandynawskiej firmy). Gdy tor już będzie złożony, gra jest gotowa do użycia i można zaczynać pojedynek.
Do rozgrywki potrzeba 2 osób. Jeżeli jest was więcej, możecie podzielić się na dwie drużyny i walczyć pomiędzy sobą. Podzielcie się dołączonymi do zestawu połówkami jajek. Twoim celem jest zakradnięcie się do kurnika przeciwnika i wykradnięcie jajek. Jak to zrobić? Pod torem znajduje się mała tarcza. To w nią trzeba celować połówkami jajek. Jeżeli jajko przeciwnika uderzy trafnie, lisek przesunie się w stronę gniazda z jajkami kurki reprezentowanej przez Ciebie. Gdy liskowi uda się dojść do gniazda, przestraszona kura wyskoczy, a Ty stracisz jedno jajko (czyli tracisz jeden punkt). Gramy do 5 straconych punktów. Punkty zapisywane są na beczkach – pomysłowo prawda?

lisek chytrusek lisek chytrusek

Wrażenia

Gra przypadła nam do gustu, chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do innego standardu gier planszowych. Fajny pomysł i bardzo przyjemna gra zręcznościowa. Lisek chytrusek z pewnością umili niejedną chwilę spędzaną w gronie rodziny. Dzieciaki zakochają się w grze po uszy.
Znaleźliśmy jednak kilka słabych elementów, na które chwilkę pomarudzimy. Uważamy, że kruche plastikowe elementy, w starciu z grupą żywiołowych dzieciaków (do których gra niewątpliwie jest skierowana), mogą szybko zakończyć swój żywot. Może odrobinę mocniejszy plastik sprawdziłby się tutaj lepiej. Mechanizm gry, chociaż przez większość gry działał bez zarzutu, to zdarzały się momenty, w których pomimo trafienia celu, lisek się nie poruszył. Może to wina naszego egzemplarza, może nie. Ostatnia rzecz, do której się przyczepimy to pudełko. Chociaż z ładną kolorową grafiką to jest naprawdę duże, a nie ma takiej potrzeby. Sporą przestrzeń wewnątrz zajmuje powietrze. Brakuje w nim również wypraski, która pozwoliłaby na lepsze zorganizowanie elementów wewnątrz.
Koniec marudzenia, pora przejść do wielu dostrzeżonych przez nas plusów gry. Grało nam się bardzo przyjemnie. Chichotaliśmy przy rozgrywce jak małe dzieci – bardzo miłe uczucie. Fajnie tak czasami odjąć sobie kilka(naście) lat i wrócić do czasów, kiedy to obowiązków i zmartwień było znacznie mniej. Gra jest zręcznościowa i bardzo angażuje uczestników. Wymaga ruszenia się od stołu i trafnego celowania w tarczę. Założymy się, że nie ma dzieciaka, który odmówiłby zagrania. Zdecydowanie żaden mały maruda nie będzie skarżył się na nudę podczas rozgrywki.
Podsumowując, Lisek chytrusek to przyjemna gra zręcznościowa, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym graczom. Tu drobna propozycja dla niezdecydowanych Zajączków Wielkanocnych – jeżeli szukacie ciekawego prezentu, który wywoła uśmiech i wkręci całą rodzinkę w granie, Lisek chytrusek będzie doskonałym pomysłem. Dużo śmiechu i zabawy, a przy okazji ćwiczenie celności.

lisek chytrusek lisek chytrusek lisek chytrusek

SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

Za przekazanie gry do recenzji serdecznie dziękujemy Grannie!

PS Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzymy Wam wesołych kurczaczków i kolorowych pisanek!