Tureckie biznesy – recenzja gry Istanbul

Kolorowo, tłocznie, głośno i aromatycznie. Tylko 4 słowa wystarczą, żeby zobrazować słynne tureckie targowisko. We wrześniu, wydawnictwo 2 pionki wypuściło grę w pełni oddającą właśnie ten niepowtarzalny klimat. Mowa o grze, w której musisz kombinować, zamieniać i sprzedawać. Gra, w której zmysł kupiecki, przyda się jak nigdzie indziej. Wiesz już już, o której grze mowa? Oczywiście, że wiesz! Zapraszamy na recenzję gry Istanbul!

istanbul

Co w grze?

Pudełko dość obszerne. Nic w tym dziwnego, bo pomieścić musi wiele. Zobacz sam:

♣ 16 płytek z lokacjami
♣ 5 taczek
♣ 15 rozszerzeń taczki
♣ 7 naklejek na pionki
♣ 25 pomocników (5 dla gracza)
♣ 5 członków rodziny (1 dla gracza)
♣ 20 znaczników towarów (4 dla gracza)
♣ 26 kart bonusowych
♣ 16 płytek meczetu
♣ 10 płytek popytu
♣ 30 x 1 lir
♣ 15 x 5 lirów
♣ 10 x 12 lirów
♣ 4 znaczniki pocztowe
♣ 2 kości
♣ 32 rubiny
♣ 1 burmistrz
♣ 1 przemytnik
♣ 1 znacznik pierwszego gracza
♣ 5 kart pomocy

Sam widzisz jak wiele elementów jest w grze. Wykonanie całkiem dobre – nie mamy się do czego przyczepić. Gruba tekturka powinna wytrzymać wiele rozgrywek. Do tego czerwone rubiny dodatkowo podbijają wartość estetyczną. Grafiki w pełni oddają klimat. Z resztą polska edycja niewiele różni się od swojego wielokrotnie nagradzanego pierwowzoru. Jedyna wada, która rzeczywiście nam doskwiera, to brak wypraski. Elementów jest sporo, bez organizacji wszystkich w woreczkach strunowych, byłoby ciężko.

istanbul

Pohandlujemy?

Zasady na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane i nieco zagmatwane. Nie ma co się zniechęcać – z pewnością po chwili opanujesz zasady. Potem wystarczy sporadycznie zerknąć do instrukcji, żeby upewnić się co do zasady działania elementu gry. Nie taki diabeł straszny i nawet ci mniej wkręceni w planszówki, dadzą sobie spokojnie radę.
Przygotowanie do gry zajmie chwilę. Potrzebujesz dużego stołu albo pustej podłogi. Całość zajmuje troszkę miejsca.

istanbul

Do rozłożenia mamy 16 płytek lokacji. Ich ułożenie jest dowolne. Możesz sugerować się instrukcją (znajdziesz tam warianty dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych), możesz również ułożyć je losowo (pamiętając tylko o dwóch prostych mikro regułach). To, że plansza cały czas może się zmieniać, gwarantuje wiele różnych rozgrywek. Tu olbrzymi plus za regrywalność! Następnie ułóż: płytki popytu, meczetu, taczek, znaczniki pocztowe oraz karty bonusowe. Nie zapomnij o rubinach! Wybierz kupca oraz 4 pomocników, ułóż w stosiku, połóż na kafelku fontanny (fontanna to zawsze lokalizacja startowa). Pozostaje tylko rozłożyć wózek, umieścić na planszy burmistrza oraz przemytnika. Jeżeli wszystko masz już ogarnięte, możesz śmiało zaczynać grę.

istanbul

Każdy gracz w swojej turze może przeskoczyć swoim stosem pomocników o 1 lub 2 pola (wyjątkowo, jeżeli masz odpowiednią kartę bonusową możesz poruszać się o 3-4 pola). Poruszasz się po sąsiednich kafelkach, jednak niedozwolonym ruchem jest ruch po skosie. Do wykonania akcji potrzebny jest pomocnik. Jeśli na danym kafelku go nie masz, pozostaje zostawić jednego ze stosu i wykonać odpowiednią akcję przypisaną do lokacji. W następnej turze ruszasz dalej zostawiając pomocnika. Zabierać go możesz później,  gdy z powrotem wrócisz na to pole. Aby skrzyknąć wszystkich pomagierów zlokalizowanych na całej planszy, wystarczy zawędrować na pole z fontanną.
Jak to bywa w świecie chodząc po bazarku, możesz spotkać swojego konkurenta. Z tej okazji w grze musisz mu zapłacić 2 liry za wykonanie akcji (wyjątkiem jest tutaj tylko fontanna). Spotkać można również pomocnych burmistrza i przemytnika. Przy spotkaniu z którymś z nich możesz zyskać kartę bonusową lub towar. Oczywiście nie za darmo… Po każdej takiej akcji rzucamy kostką, a wynik wskaże gdzie tym razem będą ów pionki.
Pomocne w grze są również karty bonsuów oraz żetony zdobyte w meczecie.
W jednej z lokalizacji możesz rozbudować wózek do rozmiarów prawdziwie xxl! Koszt to tylko 7 lirów – śmiemy twierdzić, że to korzystny biznes.
Zawzięta gra toczy się o rubiny. Kto pierwszy zapełni wózek małymi czerwonymi kamieniami szlachetnymi – wygrywa. Tak jak i w realnym biznesie: aby kupić musisz sprzedać, zainwestować – by zyskać. W grze kombinacji jest około mnóstwa, a konkurencja nie śpi depcząc zawzięcie po piętach.

istanbul

Wrażenia

Trudno, żeby wrażenia były inne niż pozytywne. Gra zdobyła już wiele prestiżowych nagród m.in. spiel des Jahres. Tytuł naprawdę warty uwagi. Zdecydowanie, nie można zniechęcać się tym, że zasady początkowo mogą wydawać się nieco zakręcone. Gwarantujemy, że migiem je opanujesz. Gra się bardzo przyjemnie, a fabuła wciąga.
Podsumowując: Istanbul to fajny klimat, ciekawa mechanika oraz wciągająca fabuła. Gra ma szansę wciągnąć do swojego świata wytrawnego planszoholika i dopiero takiego, który stawia swoje pierwsze kroki. Szybko podłapiesz bakcyla, a Twoja misja życiowa, na te kilkadziesiąt minut gry, zmieni się na wyhandlowanie wyczekanych rubinów.

istanbul istanbul istanbul

 

SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

Za grę przekazaną do recenzji dziękujemy wydawnictwu 2Pionki.

 istanbul