Carcassonne – klasyka gatunku! Recenzja 1#

Zbliża się jesień więc i czas długich, zimnych i nudnawych wieczorów. My postanowiliśmy jednak nie zapadać w sen zimowy i wynaleźliśmy genialne lekarstwo. Sposób jest prosty: dobry rozgrzewający trunek (oczywiście czekolada na gorąco), doborowe towarzystwo no i ostatni element układanki – gra. Ale którą wybrać skoro jest taki duży wybór?

Na pierwszy ogień gra, którą zdecydowanie polecamy – czyli słów kilka o Carcassonne. Dlaczego? O tym wszystkim za chwilę.

carcassonne

 

Na początek wyjaśnimy czym tak w zasadzie jest Carcassone. W bardzo dużym uproszczeniu można by powiedzieć, że jest pewnego rodzaju dominem. Składa się z  72 kafelek ( płytek), z których podczas rozgrywki układamy mapę. W tworzonym przez nas świecie budujemy zamki, drogi i klasztory, a następnie „podbijamy” jak najwięcej terenów. Za ukończone przez nas elementy (np. zamek czy drogę) otrzymujemy punkty. Zasady są bardzo proste i większość graczy szybko je opanowuje.

Instrukcja jest napisana zrozumiale, ma sporo przykładów gry i raczej nie można się do niczego przyczepić.

carcassonne

Co dokładnie w pudełku?

Otwierając nowo zakupione pudełko, w nasze łapki wpadły:

♣ 72 kafelki, z których budujemy planszę. Graficznie nie są one bardzo bogate, ale ich prostota przypadła nam do gustu.

♣ 40 drewnianych, dobrze wykonanych pionków czyli naszych podwładnych. Gra  przewidziana jest dla 5 graczy stąd też 5 kolorów podwładnych.

♣ Jeden tor, na którym liczymy punkty. Odrobinę nie przemyślany jeśli zdobywamy duże ilości punktów.

♣ Instrukcję.

Samo pudełko, zajmuje  troszkę miejsca i odrobinę zaczynamy się obawiać skąd wytrzasnąć miejsce na składowanie tych wszystkich genialnych planszówek, które trzeba mieć w swoich zbiorach …  Wracając do tematu pudełka, wszystkie elementy mają swoje miejsce, nic się nie rozwala no i wygląda estetycznie.

Jak w to grać?

Carcassonne od pierwszej rozgrywki przypadło nam do gustu. Ważne dla nas było, żeby podczas gry we dwoje nie zanudzić się na śmierć. Olbrzymim plusem  gry z pewnością jest to, że nadaje się zarówno dla dwojga jak i pięciorga graczy!  Od czasu kiedy poznaliśmy tą grę (a było to już jakiś czas temu) zdążyliśmy rozegrać już wiele wariantów. Gra w więcej osób zmusza do większego wysiłku mózgownicy, a wariant z zawiązywaniem sojuszy dostarcza wielu pozytywnych emocji.

Pewnie zastanawiacie się ile czasu potrzebujecie na jedną rozgrywkę. Twórca gry twierdzi, że 40 minut. My jednak śmiemy się nie zgodzić. Czas gry jest zależny od kilku czynników. Jeżeli jest wielu graczy i każdy główkuje nad kolejnym ruchem, 40 minut jest dobrym czasem. Dla naszego duetu rozgrywka to około 20 minut (raczej myślimy chwilę nad każdym ruchem). Warto również dodać, że jeśli dokupimy kolejne części, a przy grze spotkają się wytrawni gracze, gra zajmie więcej niż 40 minut. Nie wspomnę tu nawet o rewanżach, których w tej grze trudno uniknąć.

Niektórzy mogą zarzucać grze, że jej fabuła opiera się na zdarzeniach losowych. Jednak obojętnie jaką płytkę wylosujemy, zawsze jesteśmy w stanie coś wykombinować i pokonać rywala. Wystarczy ruszyć głową.

carcassonne

O zadach i waletach wadach i zaletach Carcassonne

Jak wiadomo nic w świecie nie jest idealne. Parę minusów znalazło się również dla Carcassonne.  Nie są one bardzo uciążliwe ale należy o nich wspomnieć.

Kafelki są nadrukowane na kartonikach. Po intensywnym użytkowaniu zauważyliśmy, że elementy się lekko rozwarstwiają. Czyni je mało wytrzymałymi. Myślę jednak, że przy odpowiednim szanowaniu gry nie będzie się to pogłębiać. Zawsze można podkleić.

Mieliśmy również problem z opanowaniem naliczania punktów za „chłopów zaopatrujących zamki”. Bardzo łatwo sprawić, by punkty były naliczane za wszystkie zamki na mapie i to dla wszystkich graczy. Z tym problemem często spotykają się początkujący gracze. Wystarczy jednak, trochę wciągnąć się, a wszystko staje się jasne i klarowne.

Ostatni  już minus (lekko z przymrużeniem oka) to ilość kafelek w części podstawowej. Skutecznie zaostrzają one apetyt na więcej carcassonnowych części . Z czasem staje się ich troszkę za mało i ma się ochotę na więcej więc dreptamy do sklepu i kupujemy kolejne części…

carcassonne

Podsumowując, gra nie bez powodu zdobyła tyle nagród i wyróżnień, a recenzje na jej temat są w dużej mierze są bardzo pozytywne. Jej prosta ale ładna grafika, drewniane pionki, łatwe zasady czynią ją bardzo uniwersalną i przyjemną. Chyba każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Zdecydowanie i z całego serca możemy ją polecić wszystkim tym, którzy zaczynają swoją przygodę z grami, jak i bardziej zaawansowanym graczom. Carcassonne szybko wam się nie znudzi i zawsze miło się do niego wraca. Olbrzymim plusem jest to, że trudno o dwie takie same rozgrywki.  Gra z pewnością zapewni rozrywkę i umili jesienny wieczór. Jeśli macie ochotę na tworzenie własnych map to…

Splanszowani Recommended ®

carcassonne