Palcem po mapie Europy – Barcelona czy Werona?

Było sobie zimowe popołudnie. Na dworze zimno, wychodzić się nie chce, nawet pies gdzieś się w kącie zamelinował, pochrapując jedynie od czasu do czasu. Pora na odpoczynek. Niespodziewanie usłyszałam pukanie do drzwi. Pies wybudzony ze swojej drzemki pognał do drzwi, szczekaniem informując cały blok, że mamy gości. Za drzwiami stał kurier (lekko oszołomiony tym, że pies nie chce go jednak zjeść, a jedynie zalizać na śmierć) z kartonikiem w rękach. Czym prędzej odebrałam i otwarłam paczkę. Gdy poznałam zawartość, telefon do Ł. „Barcelona czy Werona?”. Ł. lekko zbity z tropu odpowiedział niepewnie „G. wybierasz wakacje? Jakieś atrakcyjne last minute?” „Tak Kochanie ale takie palcem po mapie… Nasza gra przyszła!”

barcelona czy werona

Barcelona czy Werona anatomicznie, czyli przegląd pudełka.

Tak oto Splanszowani stali się właścicielami gry Barcelona czy Werona. W pudełku znaleźliśmy:

♥ 138 kart miejscowości
♥ 40 kart atrakcji turystycznych
♥ 2 karty postoju
♥ 42 znaczniki punktów
♥ planszę
♥ instrukcję

Wszystko wydane w typowym dla Granny stylu, który nam osobiście bardzo się podoba. Przyjemne kolorowe grafiki, przejrzyste karty i jasna instrukcja sprawiają, że gra jest atrakcyjna dla każdego pokolenia. No może nastolatki będą wybrzydzać, ale oni muszą pomarudzić (a i tak by pewnie chętnie zagrali).

barcelona czy werona barcelona czy werona

Podróże palcem po mapie?

Skoro gra ładnie wydana, a instrukcja jasno napisana to trzeba pograć. Cel jest prosty – zlokalizować położenie geograficzne różnych miast Europy. Losujemy jedną z kart miejscowości i zamieszczamy ją na środku planszy. Kolejne karty ciągniemy ze stosu kart (45 losowo wybranych z kart miejscowości i atrakcji turystycznych). Karty, które bierzemy, należy układać na stole w kierunkach północ, południe, wschód i zachód (tak jak pokazuje to plansza). Problem w tym, że należy układać je zgodnie z tym jak są zlokalizowane na mapie Europy względem miasta położonego na środku planszy lub innych sąsiadujących kart. Przykład: Na środku planszy leży Wieża Eiffela. Gracz ciągnie kartę Białystok. Białystok leży na wschód od Wieży Eiffela. Następny gracz ciągnie kartę miasta Berlin, który też leży na wschód od Wieży Eiffela. W tym wypadku poprawnie będzie ułożyć ją miedzy Wieżą Eiffela, a Białymstokiem.

barcelona czy werona barcelona czy werona

A co jeżeli się pomylimy? Cóż w tym miejscu wkrada nam się element rywalizacji, czasem ryzyka, a czasem okazja do zaprezentowania swojej wiedzy geograficznej. Przeciwnik może zażądać sprawdzenia karty względem innej. Jeżeli sprawdzana karta jest rzeczywiście błędnie przyporządkowana (sprawdzamy po współrzędnych geograficznych), tracimy jeden z naszych punktów na korzyść przeciwnika. Jeżeli ktoś niechybnie oskarżył nas o pomyłkę, jednocześnie samemu żyjąc w błędzie, tenże ktoś traci punkt na naszą korzyść. Tak gra się toczy aż natkniemy się na kartę postój. Wtedy typujemy ile kart rzeczywiście jest źle ułożonych, ten z graczy, który wytypuje dobrze – zgarnia dwa punkty z banku. W innym wypadku, dostaje jeden punkt gracz, który był najbliżej. Tak typując miasto za miastem, fabuła niesamowicie wciąga.

Czy to nie jest przypadkiem gra dla dzieci?

Na opakowaniu jest napisane, że gra jest dla dzieciaków od lat 10. Może jesteśmy troszkę starsi, nie zmienia to jednak faktu, że gra niezmiernie nam się spodobała! Nawet się troszkę nauczyliśmy… W tym przypadku aspekt edukacyjny gry nie podlega już dla nas żadnym dyskusjom.

Ta gra ma coś w sobie, co przykuwa uwagę i po prostu chce się grać niezależnie od rocznika w dokumencie tożsamości. Dodatkowo ilość kart i ograniczenie puli na jedną rozgrywkę sprawi, że za szybko się nie znudzi.

barcelona czy werona

Godne polecenia?

Odpowiedź na to pytanie jest niczym oczywista oczywistość. Jasne, że godna polecenia! Gra i dla mniejszych i dla większych. Śmiemy twierdzić, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze początkowe obawy (bo geografia przez G. znienawidzona, bo dla dzieci itp itd) odeszły w niepamięć już po pierwszej partyjce! Rzadko się zdarza, że reguły są jasne i klarowne już od pierwszego zagrania. Jeżeli macie ochotę na podróże, takie palcem po mapie też to zgodnie z tradycją naszą blogową :

barcelona czy werona

 SPLANSZOWANI RECOMMENDED ®

Za przekazanie gry do recenzji serdecznie dziękujemy Grannie!

barcelona czy werona